Creek


Inne marki

Wzmacniacze zintegrowane

Creek to znakomity producent elektroniki ze średniego przedziału cenowego.  Mike Creek postawił sobie za cel produkcję takich urządzeń, które zapewniają najlepszą relację jakości do ceny niezależnie od ich ceny. Uznał, że właśnie średni zakres cenowy to zapewnia. Wyjątkowe zdolności kontruktora i założyciela, który zresztą do tej pory jest właścicielem firmy, doprowadziły do powstania wielu bardzo uznanych konstrukcji, które zasłyneły na światowym rynku, sprzedane w wielkiej ilości egzemplarzy. Produkty Mike’a Creeka cieszą się ogromną popularnością, niezaleznie od szerokości geograficznej po obu stronach Oceanu.

Michael Creek rozpoczął swoją przygodę z audio w roku 1970, kiedy to podjął pracę w firmie ojca – Windsor Recording Co. Ltd. Początkowo był kontrolerem magazynu, później był odpowiedzialny za zakupy, następnie został menadżerem fabryki, a w końcu inżynierem produkcji. Firma Windsor produkowała budżetowe magnetofony szpulowe, gramofony, magnetofony i radia. Praca w Windsor nauczyła Mike’a jak prowadzić przedsiębiorstwo działające w branży elektronicznej.

W roku 1976 Michael opuścił Windsor i założył własną firmę – M. R. Creek Ltd, zajmującą się handlem w przemyśle audio, w której pełnił funkcję konsultanta projektowego. Zajmował się głównie tworzeniem nowych produktów, ale handlował również częściami elektronicznymi z producentami sprzętu audio.

Dzięki jakości i renomie jaką udało mu się zdobyć, firma mogła szybko i dynamicznie się rozwijać, promując przy tym własne rozwiązania. Pierwszym produktem, jakim firma przebiła się na rynku był wzmacniacz CAS4040, powód sporego zamieszania i niemałych kłopotów konkurencji ze zbytem swych urządzeń.

Duże zamówienia na wzmacniacze przerosły najśmielsze oczekiwania i zmusiły Mike’a do rozbudowy struktury firmy i wybudowanie fabryki. W 1985 roku sprzedażą wzmacniacza CSA 4040 przekraczała ilość 1200, dużą popularnością w owych czasach cieszył się również tuner CAS 3040 z tej właśnie serii.

Renoma Creek’a ciągle rosła, a klientami stawali się także audiofile z wyższych sfer. Właśnie dla nich firma przygotowała mocniejszy, pozbawiony regulacji tonów wzmacniacz 4140, co dodatkowo podniosło prestiż marki. Druga połowa lat osiemdziesiątych to początek mariażu z potentatem w dziedzinie głośników firmą Mordaunt-Short. Finansowe powiązania między obiema firmami pozwoliły realizować ambicje tej szlachetnej marki, jaką już wówczas stał się Creek. Współpraca ta przyniosła kilka konstrukcji, m.in. wzmacniacze 5050 oraz 6060. Do sukcesów tamtych lat należy również zliczyć pojawienie się pierwszego odtwarzacza kompaktowego CD60 oraz przetwornika DAC 60. Jednak po kilku latach drogi TGI PLC (właściciela Mordaunt-Short) i Mike’a rozeszły się. Mike pozostawił koncernowi swą nazwę i opuścił korporację, by w 1991 roku założył nową firmę.

Na podstawie zdobytego wcześniej doświadczenia realizował dalsze plany zawodowe pracując nad nowymi konstrukcjami. Szczególną popularnością produkty cieszyły się na Starym Kontynencie i za Oceanem, gdzie napis „Made In UK” wyjątkowo dobrze się kojarzył. W 1993 roku nadeszła szansa na odzyskanie marki Creek, Mike wykorzystał to przy pomocy strategicznych inwestorów. Od tamtego czasu, pracując na własny rachunek firma działa bardzo prężnie i dynamicznie. Dzięki odzyskaniu suwerenności przez Mike’a pojawiło się wiele nowych i ciekawych urządzeń, które przeszły niemalże do kanonu hifi w swojej klasie. Bez wątpienia wymienimy tu serię 43 oraz 53, to one właśnie wyznaczają kierunek dla innych, którędy należy podążać.