Scansonic


Inne marki

Kolumny podłogowe

Zakres działalności marki Scansonic obejmuje produkcję kolumn do systemów hi-fi i kina domowego, które swoim nowoczesnym designem, jakością i atrakcyjną ceną zaspokajają potrzeby i oczekiwania konsumentów.

Opracowanie i wykonanie kolumn w Danii było nie lada wyzwaniem, na podjęcie którego trzeba było poświęcić dużo czasu.

Inżynierowie, którzy przez 12 lat byli zaangażowani w tworzenie high-endowych kolumn Raidho stanęli przed zadaniem zaprojektowania całkowicie nowej serii wysokiej jakości kolumn dla marki Scansonic.

Zespół konstruktorów bardzo intensywnie pracował, w pełni wykorzystując wszystkie swoje mocne strony i doświadczenia zdobyte przy projektowaniu kolumn Raidho. Przy projektowaniu wzięto również pod uwagę długą i ustabilizowaną tradycję skandynawskiej szkoły designu, z jaką powiązana jest marka Scansonic. Tym razem trzeba było stworzyć najlepsze możliwe kolumny w założonym budżecie.

Od samego początku wiadomo było, że kluczowe technologie zastosowane w kolumnach Raidho będą bardzo ważne również i tutaj: fundamentem konstrukcji jest wstęgowy tweeter z membraną o ultraniskiej masie, zapewniający płynne przejście do zakresu średnich częstotliwości.

Kolejnym ważnym aspektem była konieczność zaprojektowania i wyprodukowania przetworników o sztywnej membranie, pozwalającej na tłokowy tryb pracy.

Membrana tweeterów z serii MB ma ekstremalnie niską masę. Wykonano ją z kompozytu aluminiowo-kaptonowego o grubości jedynie 20 mikrometrów i sumarycznej masie ok. 0,03 g, co jest wartością pięćdziesięciokrotnie niższą od masy wszelkich konwencjonalnych tekstylnych, ceramicznych, berylowych czy diamentowych kopułek. Niższa masa przekłada się bezpośrednio na wyższą rozdzielczość i mniejsze podbarwienia materiałowe.

Seria kolumn MB wymagała zaprojektowania membrany wzmacnianej włóknem węglowym bez nakładki przeciwpyłowej. Dzięki starannej optymalizacji kształtu i sztywności udało się wyprodukować bardzo szczegółowy woofer, który doskonale współgra ze wstęgowym tweeterem. Głośnik niskotonowy wprawiany jest w ruch dzięki krótkiej cewce pracującej w długiej szczelinie magnetycznej, co zapewnia liniowe wychylenia membrany i doskonałą jakość basu.

Wytoczone z lotniczego stopu aluminium nóżki pozwalają na wypoziomowanie kolumn względem podłoża. Aby zapewnić dodatkową sztywność górna płaszczyzna obudów została wzmocniona warstwą karbonu. Skrzynie obudów zawdzięczają swoją sztywność i wytrzymałość solidnym wzmocnieniom wewnętrznym.

Forma wizualna Scansoników wyrasta z solidnych fundamentów skandynawskiej tradycji designu. Prosty, elegancki i optycznie prostopadłościenny kształt widziany od przodu zmienia się w wyprofilowany w widoku ukośnym. Zaokrąglone krawędzie obudów redukują dyfrakcję i minimalizują w brzmieniu kolumn element charakteru własnego. Ponadczasowy design kolumn z serii MB będzie pasował do każdego domu — zarówno klasycznego, jak i nowoczesnego.