Nowy flagowiec Bergmanna

Nowy flagowiec Bergmanna

Galder & Odin Signature — gramofon Galder Signature z ramieniem Odin

W roku 2022 minęło 5 lat od wprowadzenia na rynek słynnego modelu Galder & Odin, który od samego początku zdobywał liczne wyrazy uznania — za projekt i wzornictwo, za technologię, za jakość wykonania i łatwość obsługi, a przede wszystkim za właściwości brzmieniowe.

Galder-Odin w wersji Signature wynosi wszystkie cechy swojego starszego brata na wyższy poziom. Gramofon osiąga jeszcze większą głębię i masę w niskich częstotliwościach. Radykalnie poprawia się przejrzystość, a całościowy obraz sceny dźwiękowej w znaczącym stopniu zyskuje na autentyczności.

Galder & Odin Signature

Galder jest gramofonem uniwersalnym. Można w nim zamontować do czterech ramion, zarówno tangencjalnych, jak i tradycyjnych. Wyposażony jest w otwór montażowy dla ramion z poduszką powietrzną. Silnik gramofonu odseparowany jest od reszty konstrukcji.

Zalety łożysk powietrznych

Łożyska tradycyjne nie tylko centrują talerz, ale również stanowią oparcie, na którym opiera się jego masa. W punkcie styku trzpienia i talerza wytwarza się wówczas duże ciśnienie, odpowiedzialne za powstawanie zniekształceń. W gramofonach Bergmanna talerz pływa natomiast na cienkiej poduszce powietrznej, która obniża opór do minimum — o i le w ogóle pozostaje jakikolwiek opór. Wycentrowany jest za pomocą stalowego trzpienia obracającego się bez tarcia w polimerowym, wolno zużywającym się łożysku. Poduszka powietrzna, na której leży talerz zapewnia również najlepszą izolację od środowiska zewnętrznego, a także dodatkowo stabilizuje obroty. Rezultat takich rozwiązań technicznych jest nie tylko mierzalny, ale i słyszalny.

Podstawa gramofonu

Plinta wykonana jest z jednego, odlewanego pod ciśnieniem litego kawałka aluminium; tak samo wytwarzana jest również podstawa silnika. Obie części pokryte są lakierem proszkowym. Plinta przymocowana jest mocno od spodu do 10 mm płyty aluminiowej, która stoi na trzech regulowanych nóżkach. 

Każda nóżka zbudowana jest z aluminium oraz ceramicznych kulek. Trzy górne mniejsze kulki ceramiczne ułożone są w trójkąt i opierają się na umieszczonej poniżej większej kulce ceramicznej. Bez względu na pozycję stopki, trzy górne kulki będą zawsze miały doskonały kontakt z kulką dolną.

Podstawa silnika wspiera się od dołu na odprzęganej od podłoża płycie aluminiowej i bez względu na pozycję nóżek, zawsze licuje z plintą.

Z tyłu plinty zamontowany jest tylny panel. Składa się na niego uziemienie, wejście pompy powietrznej, wejście ssawki powietrznej, wyjście ramienie z poduszką powietrzną i zawory powietrzne dla talerza i ramienia. 

Podstawa silnika

Podstawa silnika Galdera wyposażona jest w zasilany prądem stałym silnik obrotomierza. Komunikacja pomiędzy obrotomierzem a precyzyjną elektroniką sterującą umożliwia utrzymanie bardzo dokładnej prędkości obrotów. Zmierzona wartość wahania obrotów wynosi 0,0027%. Zasilacz dla elektroniki sterującej wbudowany jest w skrzynkę pompy powietrznej, aby oddzielić obwody, w których płynie prąd o wysokim napięciu od tych, którymi transmitowany jest delikatny sygnał muzyczny. Połączenie odbywa się za pomocą pięciometrowego ekranowanego kabla z łączówkami LEMO. Pompa powietrzna sterowana jest zdalnie za pomocą podstawy silnika. Pierwsze naciśnięcie przycisku 33 lub 45 RPM włącza pompę powietrzną, drugie wprawia talerz w ruch. Po wyłączeniu przycisku wybranej prędkości, pompa powietrzna wyłącza się automatycznie po dwóch minutach. Rozwiązanie takie jest wygodne i praktyczne.

Ssawka dociskająca płytę

Płyta powinna przylegać do talerza gramofonu i istnieją różne sposoby jej dociskania. Typowy docisk przykrywający nalepkę na środku płyty przyciska do talerza jedynie centralną część krążka. Metalowy pierścień dookolny dociska z kolei jedynie zewnętrzną część winylu. Jedynym sposobem na całkowite dociśnięcie płyty jest wytworzenie podciśnienia pomiędzy nią, a talerzem, za pomocą pompy ssącej. Ssawka dociskowa wynaleziona przez Bergmanna jest bardzo łatwa w obsłudze. Umieszczona w jednej skrzynce razem z pompą powietrzną wcale nie musi być wyłączana przy zmianie płyty. Należy po prostu zdjąć docisk ssawki przykrywający centralny trzpień talerza i wówczas ssanie zostaje przerwane. Wtedy można zmienić płytę, nawet przy obracającym się talerzu. Następnie trzeba ponownie umieścić docisk na swoim miejscu, a płyta zostanie automatycznie dociśnięta. 

Podstawa ramienia

Galder może współpracować aż z czterema ramionami jednocześnie, zarówno tangencjalnymi, jak i tradycyjnymi. Standardowo wyposażony jest w podstawę ramienia, do której pasuje większość ramion 9”, 10” i 12” dostępnych na rynku. Na specjalne zamówienie podstawa może być dopasowana do jakiegokolwiek ramienia. 

Pompa powietrzna

Pompa powietrzna jest oczkiem w głowie konstruktorów. Pracuje bardzo cicho, aby można było ją postawić w pokoju odsłuchowym. Wytwarza równomierny, czysty i suchy strumień powietrza. Pompy powietrzne Bergmanna nie maja w sobie oleju, są długowieczne i nie wymagają specjalnej obsługi. Wyposażone są w filtr zapobiegający przedostawaniu się kurzu do systemu, który w razie konieczności można wymienić. Impulsy powietrza z pompy są magazynowane w zamkniętych rezerwuarach, dzięki czemu przepływ powietrza do gramofonu i ramienia jest równomierny. Jest to absolutnie konieczny warunek poprawnego działania poduszek powietrznych.

Udostępnij: