Kudos


Inne marki

Kolumny podłogowe

Historia

Firma Kudos Audio została założona w 1991r. Pierwszym produktem w ofercie były podstawki pod kolumny o oznaczeniu S100. Ponieważ ich konstrukcja była przemyślana i zaawansowana, w krótkim czasie stały się produktem referencyjnym wielu recenzentów sprzętu audio z całego świata. Do dziś są popularne i szanowane. Wprowadzone niewiele później mniejsze i tańsze S50 ugruntowały pozycję firmy na rynku, potwierdzając wysoką jakość wyrobów. Dowodzą tego nadal zdobywane nagrody już wiele lat po debiucie rynkowym.

W 2006 roku nastąpiła zmiana kierunku rozwoju firmy. Ponownemu otwarciu wrót towarzyszyła premiera znakomitych zestawów głośnikowych zaprojektowanych przez uznanego konstruktora: Dereka Gilligana. Pochodzący z rodziny wykwalifikowanych wytwórców obudów, entuzjastów sprzętu wysokiej rozdzielczości oraz profesjonalnych muzyków Derek po latach pracy dla innych firm projektujących sprzęt audio zapragnął zaprezentować własną serię kolumn głośnikowych stworzonych w oparciu o przykładne opracowania inżynierskie, bez kombinacji czy sztuczek.

Filozofia

Podczas projektowania kolumn Kudos konstruktor przyjmuje jedną kluczową zasadę: aby klient z jak najlepszego produktu w danym przedziale cenowym czerpał jak największą przyjemność w trakcie słuchania muzyki. To stwierdzenie może wydać się trywialne, jednak potrzeba wiele pracy, by sprostać wynikającym z niego wymaganiom.

Większość współczesnych firm kolumnowych wykorzystuje komponenty z masowej produkcji, stosując jednocześnie imponującą stylistykę, która ma usprawiedliwiać windowanie ceny w górę. Jest to niestety coraz częstszą praktyką i wiąże się w oczywisty sposób z kompromisami w dziedzinie spójności i ogólnej jakości projektu. W przeciwieństwie do takiego podejścia firma Kudos stosuje tradycyjne, dobrze sprawdzone techniki inżynierskie oraz materiały najwyższej jakości, a końcowym etapem produkcji jest długotrwałe strojenie kolumn na ucho, co jest koniecznym warunkiem osiągnięcia doskonałych rezultatów brzmieniowych.

Przetworniki

Kudos ściśle współpracuje z norweskim SEAS-em, korzystając z obszernej wiedzy Norwegów na temat głośników. SEAS zapewnia specjalistyczną pomoc serwisową i produkuje przetworniki na zamówienie do konkretnych aplikacji. Dzięki temu można mieć pewność, że w każdej kolumnie pracują odpowiednie przetworniki.

Posłużmy się przykładem. W całej serii Cardea użyto wooferów osiemnastocentymetrowych, jednak głośniki w kolumnach podstawkowych są zupełnie inne od tych, których użyto w podłogówkach, mimo dużego zewnętrznego podobieństwa. Różne głośniki zostały zaprojektowane do pracy w obudowach o różnej wielkości, zatem każdy przetwornik pasuje idealnie do konkretnego modelu. Poza firmą Kudos większość projektantów kolumn zmuszona jest ze względów ekonomicznych do stosowania identycznych głośników w obrębie całej serii, co wiąże się z kompromisami w dziedzinie brzmienia.

We wszystkich seriach Kudosa zastosowano tweetery o wyjątkowo dobrej jakości. Przetwornik „Crescendo” zastosowany w C10, C20 i C30 to jeden z najlepszych głośników wysokotonowych dostępnych na rynku. Jest też niestety jednym z najdroższych, i to jest jedyna jego wada. Tweetery w modelach C1, C2 i serri X są również najwyższej jakości — grają niezwykle szczegółowo, dynamicznie i z precyzją harmoniczną. Wszytskie głośniki wysokotonowe w kolumnach Kudosa mają znakomite charakterystyki dyspersji i wyrównaną odpowiedź impulsową.

Zwrotnica

Inżynierowie Kudosa uważają, że jedną z cech prawdziwie muzykalnych kolumn jest minimalistyczna zwrotnica niskiego rzędu. Aby taką zwrotnicę można było zastosować, potrzebna jest pełna integracja pomiędzy przetwornikami. Głośniki średnioniskotonowe mają łagodne i przewidywalne charakterystyki opadania i są tak dobrze dopasowane do tweeterów, że konieczna jest jedynie minimalna elektryczna kompensacja.

Komponenty zwrotnicy Kudosów są audiofilskiej jakości, mają niskie tolerancje i pochodzą od renomowanych producentów, takich jak Volt, czy Clarity Caps. Kondensatory modeli C10, C20 i C30 mają srebrne wyprowadzenia. Wewnętrzne połączenia zostały wykonane kablami marki Chord Company.

Obudowy

Istnieje wiele teorii na temat projektowania obudów kolumn głośnikowych; każdy rodzaj i kształt obudowy ma swoje wady i zalety. Kolumny Kudosa mają względnie prostą konstrukcję, chociaż obudowy są wykonane z najwyższą dbałością o detale. Materiałem jest gęsty MDF z wewnętrznymi wzmocnieniami. Wytłumienie wykonane jest z różnych rodzajów tworzyw umożliwiających kontrolowanie rezonansów i utrzymujących wpływ podbarwień dźwięku wprowadzanych przez obudowę na poziomie minimalnym. Z zewnątrz obudowy pokryte są najwyższej jakości fornirami drewnianymi i lakierami, dzięki czemu jako meble prezentują się bardzo okazale.