Kolumny PS Audio Aspen

Kolumny PS Audio Aspen

Znana z produkcji regeneratorów prądu oraz elektroniki firma PS Audio ma w swojej ofercie również kolumny podłogowe — modele Aspen FR20 i Aspen FR30.

Ogólne cechy wspólne:

 • konstrukcja trójdrożna, pełnopasmowa
 • czułość 87 dB
 • jeden dwuipółcalowy planarny tweeter wstęgowy
 • dziesięciocalowy planarny wstęgowy głośnik średniotonowy
 • ośmiocalowe woofery o niskich zniekształceniach
 • dziesięciocalowe bierne membrany basowe o niskich zniekształceniach
 • produkowane na zamówienie kondensatory foliowe i najwyższej klasy powietrzne cewki indukcyjne
 • płaska krzywa impedancji ułatwiająca współpracę z różnymi wzmacniaczami
 • bas rozciągnięty do 20 Hz przy – 6 dB
 • solidne wewnętrzne wzmocnienia ograniczające wibracje obudowy
 • złożona obudowa kompozytowa
 • lity frezowany aluminiowy stand
 • regulowane nóżki
 • wykończenie lakierem fortepianowym

Kolumny głośnikowe są bez wątpienia najważniejszym elementem zestawu hi-fi. Jeśli nie potrafią przetworzyć sygnału dostarczanego im przez elektronikę, informacja muzyczna zostaje bezpowrotnie utracona. Aby spełnić wszystkie muzyczne wymagania projektanci przez lata stosowali wszelkie możliwe sztuczki — elektrostaty są szczegółowe, konwencjonalne przetworniki mają dobrą dynamikę, planary są transparentne, oprócz tego są jeszcze wstęgi, kopułki, horny, odgrody, głośniki bipolarne, dipolarne… Lista się nie kończy, a nieuniknione kompromisy foniczne mogą zniechęcać. Strategia PS Audio to łączenie wszystkich najlepszych technologii tworzenia głośników i zwrotnic w jednym spójnych projekcie. Pierwszy projekt nosił nazwę FR30, a linia kolumn została ostatnio uzupełniona mniejszym modelem FR20. Oba modele kolumn mogą pochwalić się niekwestionowaną dynamiką i pełnym rozciągnięciem pasma. Mogą być z łatwością napędzane przez niemal każdy wzmacniacz. Przetworniki wysokotonowe mają mniejszą masę, niż powietrze, którym poruszają, a szybkość i czystość dźwięku może się równać z najlepszymi elektrostatami. Przetworniki średniotonowe są tak przejrzyste i pozbawione podbarwień, że wręcz ich nie zauważamy. Aspen śmiało sobie również poczyna w najniższym zakresie pasma akustycznego.

Przetworniki

Sercem i duszą każdej kolumny są przetworniki, które na żądanie wzmacniacza wprawiają powietrze w drgania i generują muzykę. Każdy głośnik musi być zoptymalizowany pod kątem zadania, które jest mu powierzone. Inżynierowie PS Audio szybko doszli do wniosku, że nie mogą skorzystać z gotowych głośników, nawet tych wytwarzanych przez najlepszych producentów. Aby osiągnąć ultraniskie zniekształcenia i wysoką dynamikę należało stworzyć własne przetworniki. Rozpoczęto od głośników wysokotonowych i średniotonowych, bo to one najtrudniej osiągają doskonałość. Poruszanie powietrza na wysokich częstotliwościach bez podbarwień i zniekształceń to zadanie karkołomne. Zdecydowano się na zastosowanie rozwiązania, które łączy szybkość elektrostatów z dynamiką membrany — magnetyczne głośniki planarne. Przetworniki te napędzane są jednocześnie przez struktury magnetyczne umieszczone z przodu i z tyłu. Liniowość uzyskiwana jest poprzez symetryczne neodymowe struktury „push-pull”, które bezpośrednio napędzają diafragmy o ultraniskiej masie, bez charakterystycznej dla kopułek i membran stożkowych modulacji indukcyjności czy histerezy magnetycznej. Na drugim końcu pasma pracują woofery o dużych wychyleniach membrany, wyposażone w dwunastofuntowe struktury napędowe, doskonale dopasowane do swobody i przejrzystości przetworników planarnych. Aby obniżyć zniekształcenia zastosowano szczelinę dzielącą magnesy, podwójny pierścień Faradaya i podwójne symetryczne kosze. W ten sposób utrzymano również liniowość indukcyjności i poszerzono pasmo przenoszenia. Ponadto, aby osiągnąć maksymalną liniowość i najniższy bas bez kompresji i zniekształceń wprowadzanych przez bass reflex, zastosowano własnej produkcji membrany bierne o dużej podatności.

Obudowa

Wewnątrz obudowy znajduje się rozbudowany system wzmocnień minimalizujący zewnętrzne wibracje, które mogą potencjalnie podbarwiać brzmienie. Kolumny zajmują w naszych wnętrzach honorowe miejsce, dlatego muszą cechować się elegancją. Z zewnątrz skrzynie pokryte są więc starannie dwudziestoma warstwami najwyższej jakości błyszczącego lakieru fortepianowego. Chociaż korpus obudowy i wewnętrzne przegrody wykonane są z MDFu, przednia ścianka uformowana została z gęstej, sztywnej i dobrze wytłumionej termoutwardzalnej kompozytowej żywicy włókna szklanego ze zintegrowanym falowodem dla wysokich częstotliwości. Pomimo sporej wagi kolumny wyglądają jak zawieszone w powietrzu dzięki zaokrąglonej w dolnej części obudowie opartej na wytrzymałej aluminiowej bazie z dużymi frezowanymi mosiężnymi kolcami o wymiennych końcówkach.

https://www.audiosystem.com.pl/produkty/aspen-fr20/

https://www.audiosystem.com.pl/produkty/aspen-fr30/

Udostępnij: